يكي ازمسائل مهم اقتصادي قابل توجه درتاسيسات وكارخانجات بزرگ از قبيل پالايشگاهها و نيروگاهها، جلوگيري از به هدر رفتن انرژي حرارتي مي باشد. طراحان و كارشناسان فني با به كارگيري انواع عايقها تا حدود زيادي پاسخ اين مشكل را يافته اند ولي مسئله به اينجا ختم نمي شود و لازم است جهت حفظ و نگهداري عايقها در مقابل عوامل جوي و صدمات مكانيكي از محافظ ديگري از قبيل انواع لفاف استفاده نمود.
در حال حاضر در سراسر جهان از ميان انواع لفافهاي مختلف فلزي عمدتاً لفاف آلومينيومي با توجه به وزن سبك و انعطاف پذيري و مقاومت آن در برابر خوردگي بطور گسترده اي مورد استفاده قرار مي گيرد.

در ايران نيز شركت ابداع گران پديده براي اولين بار موفق به توليد انواع لفاف هاي محافظ آلومينيومي با لايه پلي اتيلن و آستر كاغذي گرديده است و كليه ملزومات فلزي و غيرفلزي عايق كاري از قبيل انواع بست ، تسمه ، پرچ ، پيچ ، بست هاي چمداني ، فنرانبساط و انواع ماستيك ، نوار درزگير ، واشر و ... را توليد و يا تامين مي نمايد .

 

لفاف آلومينيومي با آستر كاغذي

شركت ابداع گران پديده به منظور توليد جنس مرغوب فقط از آلومينيوم با مشخصات فني استاندارد ASTM B209 M و يا معادل آن استفاده نموده و ساير انواع آلومينيوم را به دليل عدم خلوص و عدم كارايي در اين زمينه بكار نمي گيرد.
لفاف آلومينيومي محصول شركت ابداع گران پديده با كيفيت بسيار بالا بر اساس استاندارهاي شركت ملي صنايع پتروشيمي(PIDEC,NPC) و شركت نفت (IPS) و وزارت نيرو (IPDC) در انواع ساده،آجدار و كركره اي بصورت كلاف و ورق توليد مي شود .


انواع ديگر لفافهاي فلزي :

از جنس ورق گالوانيزه, فولاد زنگ نزن و فولاد آلومينايزد شده بر اساس سفارش توليد ميگردد.

مزاياي استفاده از لفاف آلومينيومي كركره اي:

- استحكام بيشتر از ورق ساده
- عدم انعكاس مستقيم نور
- امكان انبساط و انقباض
- جلوگيري ازشكستگي و تا شدن ورق در پوشاندن لوله هاي با قطر كم
- زيبائي لوله كشي و تأسيسات


انواع لفاف :

به طور كلي انواع لفاف هاي لامينه محافظ عايق توليدي اين شركت به دسته هاي زير تقسيم       مي گردند :
- ورق كركره آستردار با ضخامت تجميعي 4/0 ميليمتر : به صورت كلاف در طولهاي 30 متري و به عرض 1 متر وگام كركره 5 ميليمتر و قابل استفاده در پوشاندن عايق لوله هائيكه در معرض صدمات شديد مكانيكي نباشند.
درضمن اين نوع كالا به صورت ساده و بدون كركره نيز براي مصارف فوق توسط اين شركت توليد      مي گردد .
- ورق كركره آستردار با ضخامت تجميعي 5/0 ميليمتر : به صورت كلاف در طولهاي 30 متري و به عرض 1 متر وگام كركره 5 ميليمتر و يا به صورت ساده براي پوشاندن عايق لوله هاي با قطر بالا ظروف و مبدلها .
- ورق كركره آستردار با ضخامت تجميعي 8/0 ميليمتر: به صورت ورق به عرض 92 سانتيمتر و طول 2 متر با گام 32 ميليمتر و يا به صورت ساده به عرض 1 متر قابل استفاده درمحل هايي كه نياز به ضخامت و حفاظت بيشتر مي باشد مانند سر مخازن و برجها و يا نيازهاي خاص.
- انواع لفاف با ضخامتهاي كمتر از 4/0 ميليمتر و بيشتر از 8/0 ميليمتر بر اساس سفارش توليد      مي شود.آستری لفاف :

بطور کلی دو نوع لفاف با آستری توليد می شود که نوع اول استاندارد نبوده و از نظر کيفيت ، پايين و از دوام كمي نيز برخوردار است ولي نوع دوم نوع استاندارد می باشد که از کيفيت و دوام بالايی برخوردار است . لطفاً براي روشن تر شدن تفاوت اين دو نوع لفاف به دو شرح ذيل توجه فرمائيد :


1- چسب کاغذ ( ADHESIVE KRAFT ) :

بايد  در  نظر  داشت  که  لفاف  توليد  شده  با چسب  و  کاغذ  کرافت  را   لفاف  چسب  کاغذ
(ADHESIVE KRAFT JACKETING) می نامند که به علت هادی الکتريسته بودن استاندارد نمی باشد و پس از زمان کوتاهی در اثر سرد و گرم شدن به علت عدم هماهنگی بين آلومينيوم و چسب و کاغذ از يکديگر جدا می گردند .


2- پلی کرافت ( POLY KRAFT ) :

لفاف توليد شده از در هم آميختن پلی اتيلن و کاغذ کرافت را
لفاف پلی کرافت ( POLY KRAFT JACKETING ) می نامند که از يک طرف ( طرف تماس با عايق ) جاذب رطوبت بوده و از طرف ديگر ( طرف تماس با آلومينيوم ) عايق الکتريکی است و سبب جلوگيری از تشکيل پيل گالوانيک و در نتيجه عدم خورندگی (CORROSION) فلز لفاف و نيز خود لوله ، مخزن و ... مي گردد .
آستری توليد شده توسط شرکت ابداع گران پدیده از جنس پلي كرافت مي باشد كه شامل يك لايه كاغذ كرافت و يك لايه فيلم پلي اتيلن است كه در تمام سطح آلومينيوم بطور يكنواخت گسترده است ( بدون استفاده از چسب ) ، به منظور جلوگيري از تماس رطوبت خورنده موجود در فضاي بين لوله و عايق و همچنين جلوگيري از تماس مستقيم عايق با لفاف آلومينيومي و نتيجتاً جلوگيري از ايجاد پيل گالوانيك يا خوردگي شيميايي از فيلم پلي اتيلن استفاده شده است .


ملزومات فلزي

ملزومات فلزی تولیدی شرکت ابداع گران پدیده شامل انواع مفتول و سيمهاي عايق بندي ، بست و تسمه هايي از جنس آلومينيوم ، فولاد زنگ نزن و گالوانيزه در عرضهاي 2/1 و 4/3 و 1 اينچ و نيز فنر انبساط و انقباض كمربند مخازن مي باشد و ساير ملزومات نيز در صورت نياز قابل تأمين مي باشند .


اجزاء تشكيل دهنده لفاف آلومينيومي عبارتند از :

1- ورق آلومينيوم بصورت ساده يا كركره
2- لايه پلي اتيلن بصورت فيلمLDPE وLLDPE يا مخلوطي از هر دو
3-كاغذ كرافت 64 الي 80 گرمي (40 الي 50 پوندي )
 


View Demo

نقش هر يك از لايه هاي فوق الذكر در عايقكاري بشرح ذيل مي باشد:

1- ورق آلومينيوم


ورق آلومينيومي صفحه اي از فلز آلومينيوم است كه ضمن زيبائي و مقاومت در مقابل عوامل جوي،داراي خواص بسيار خوبي براي محافظت عايق از باد و باران و عوامل مكانيكي مخرب نيز       مي باشد.
نظر به وزن مخصوص ورق آلومينيوم (gr/cm³)
ا7/2 در مقابل وزن مخصوص ورق گالوانيزه(gr/cm³)ا8/7  با پوششي حدود سه برابر گالوانيزه در عين زيبائي و مقاومت در مقابل خوردگي(CORROSION) مقرون بصرفه و اقتصادي نيز مي باشد.

2- پلي اتيلن


پلي اتيلن بصورت فيلم نازكي حدود 25 ميكرون بين آلومينيوم و كاغذ كرافت قرار ميگيرد و سبب قطع جريانهاي الكتريكي بين آلومينيوم و فلزات پائين دست مثل كربن استيل يا گالوانيز استيل ميشود كه در نهايت سبب عدم تشكيل پيل گالوانيك و در نتيجه جلوگيري كننده از خوردگي است.


3- كاغذ كرافت


كاغذ كرافت ، بر روي سطحي از ورق آلومينيومي چسبانيده مي شود كه در تماس با عايق نصب شده بر روي لوله يا مخزن و ... خواهد بود و با قرار گرفتن بين عايق نصب شده و ورق آلومينيوم لفاف لامينه آلومينيومي ، مانع از تجمع هرگونه رطوبت و ايجاد ميعان يا قطره شدن رطوبت هوا بر روي آنها       مي شود .

همانگونه كه مي دانيد قطره هاي بخارات مي تواند علاوه بر خراب نمودن عايق با محلول نمودن ذرات حاوي نمك و ناخالصي هاي درون عايق،توليد الكتروليت نموده و با عنايت به وجود دو فلز ناهمجنس مثل آلومينيوم و كربن استيل يا گالوانيزه به تشكيل پيل الكتريكي منجر شده سبب خوردگي             ( CORROSION )  مضاعف شود.
 

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار